High School

  • Championship, Emerging Elite, Open, Frosh, Soph

Club

  • Elite, Open, Masters

Fri, June 21

  • Events Start at 2:00pm*
  • See Order of Events Below

  • *Subject to change based on entries

  • Event | Standard
  • 400 Hurdles Boys' Open | Open
  • 400 Hurdles Boys' Emerging Elite | 65.0
  • 400 Hurdles Boys' Freshman Championship | Open
  • 400 Hurdles Boys' Sophomore Championship | Open
  • 400 Hurdles Boys' HS Championship | 57.5
  • 400 Hurdles Men's Elite | Championship Event | 60
  • 400 Hurdles Girls' Open | Open
  • 400 Hurdles Girls' Emerging Elite | 70.0
  • 400 Hurdles Girls' Freshman Championship | Open
  • 400 Hurdles Girls' Sophomore Championship | Open
  • 400 Hurdles Girls' HS Championship | 67.0
  • 400 Hurdles Women's Elite | Club Championship Event | 65
  • 200m Boys' HS Freshman Championship Trials
  • 200m Girls' HS Freshman Championship Trials
  • 200m Boys' HS Sophomore Championship Trials
  • 200m Girls' HS Sophomore Championship Trials
  • 200m Boys' HS Championship Trials | 22.35
  • 200m Boys HS Emerging Elite | 24.35
  • 200m Girls' HS Championship Trials | 25.95
  • 200m Girls HS Emerging Elite | 27.35
  • 200m Men's Elite Trials | 22.15
  • 200m Men's Open
  • 200m Women's Elite Trials | 24.15
  • 200m Women's Open
  • 200m Men's Masters Championship Trials
  • 200m Women's Masters Championship Trials
  • 200m Boys' HS Freshman Championship Final
  • 200m Girls' HS Freshman Championship Final
  • 200m Boys' HS Sophomore Championship Final
  • 200m Girls' HS Sophomore Championship Final
  • 200m Boys' HS Championship Final
  • 200m Girls' HS Championship Final
  • 200m Men's Elite Final
  • 200m Women's Elite Final
  • 200m Men's Masters Championship Final
  • 200m Women's Masters Championship Final
  • 800m Boys' HS Emerging Elite | 2:06
  • 800m Girls' HS Emerging Elite | 2:30
  • 800m Boys' HS Freshman Championship | Open
  • 800m Girls' HS Freshman Championship | Open
  • 800m Boys' HS Sophomore Championship | Open
  • 800m Girls' HS Sophomore Championship | Open
  • 800m Boys' HS Championship | 1:57.55
  • 800m Girls' HS Championship | 2:20.3
  • 800m Men's Elite | Club Championship Event | 1:54.0
  • 800m Women's Elite | Club Championship Event | 2:15.0
  • 800m Men's Open | Club Championship Event
  • 800m Women's Open | Club Championship Event
  • 800m Men's Master's Championship
  • 800m Women's Master's Championship
  • 3200m Boys' HS Emerging Elite | 10:22
  • 3200m Boys' HS Freshman/ Sophomore Championships
  • 3200m Boys' HS Championships | 9:30
  • 3200m Girls' HS Emerging Elite | 12:00
  • 3200m Girls' HS Freshman/ Sophomore Championships
  • 3200m Girls' HS Championships | 11:10
  • Field Events

  • Field Events Start At 11:00am
  • Pole Vault: Boys' HS Championship | 12-6
  • Pole Vault: Girls' HS Championship | 10-0
  • Pole Vault: Men's Elite to follow | 13'
  • Pole Vault: Women's Elite to follow | 11'
  • Triple Jump: Boys' HS Championship | 42-6
  • Triple Jump: Boys' Emerging Elite | 39-1
  • Triple Jump: Girls' HS Championship | 36-1
  • Triple Jump: Boys' Emerging Elite | 33-1
  • Triple Jump: Men's Elite | 45'
  • Triple Jump: Women's Elite | 36'
  • Shot Put: Boys' HS Championship | 50-0
  • Shot Put: Girls' HS Championship | 36-10
  • Shot Put: Men's Elite | 50'
  • Shot Put: Women's Elite | 38'

Sat, June 22

  • Events Start at 2:00pm*
  • See Order of Events Below

  • *Subject to change based on entries

  • Event | Standard
  • 110m Hurdles Boys' Freshman Championship Trialsz | Open
  • 110m Hurdles Boys' Sophomore Championship Trials | Open
  • 110m Hurdles Boys' HS Championship Trials | 15.41
  • 110m Hurdles Men's Elite Trials | Club Championship Event | 15.20
  • 100m Hurdles Girls' Freshman Championship Trials | Open
  • 100m Hurdles Girls' Sophomore Championship Trials | Open
  • 100m Hurdles Girls' HS Championship Trials | 15.80
  • 100m Hurdles Women's Elite Trials | Club Championship Event | 15.50
  • 400m Boys' HS Emerging Elite | 54.0
  • 400m Girls' HS Emerging Elite | 64.0
  • 100m Hurdles Girls' Freshman Championship Final
  • 100m Hurdles Girls' Sophomore Championship Final
  • 100m Hurdles Girls' HS Championship Final
  • 100m Hurdles Men's Elite Final
  • 110m Hurdles Boys' Freshman Championship Final
  • 110m Hurdles Boys' Sophomore Championship Final
  • 110m Hurdles Boys' HS Championship Final
  • 110m Hurdles Women's Elite Final
  • 100m Boys' HS Freshman Championship Trials
  • 100m Girls' HS Freshman Championship Trials
  • 100m Boys' HS Sophomore Championship Trials
  • 100m Girls' HS Sophomore Championship Trials
  • 100m Boys' HS Championship Trials | 11.15
  • 100m Girls' HS Championship Trials | 12.55
  • 100m Men's Elite Trials | 10.80
  • 100m Men's Open
  • 100m Women's Elite Trials | 12.30
  • 100m Women Open
  • 100m Men's Masters Championship Trials
  • 100m Women's Masters Championship Trials
  • 100m Boys' HS Freshman Championship Final
  • 100m Girls' HS Freshman Championship Final
  • 100m Boys' HS Sophomore Championship Final
  • 100m Girls' HS Sophomore Championship Final
  • 100m Boys' HS Emerging Elite | 12.10
  • 100m Girls' HS Emerging Elite | 13.10
  • 100m Boys' HS Championship Final
  • 100m Girls' HS Championship Final
  • 100m Men's Elite Final
  • 100m Women's Elite Final
  • 100m Men's Masters Championship Final
  • 100m Women's Masters Championship Final
  • 400m Boys' HS Freshman Championship
  • 400m Girls' HS Freshman Championship
  • 400m Boys' HS Sophomore Championship
  • 400m Girls' HS Sophomore Championship
  • 400m Boys' HS Championship
  • 400m Girls' HS Championship
  • 400m Men's Master's Championship
  • 400m Women's Master's Championship
  • 400m Men's Elite | 49.0
  • 400m Men's Open
  • 400m Women's Elite | 57.0
  • 400m Women's Open
  • 4x100 Open Relay
  • 1600m Boys' HS Emerging Elite | 4:20.0
  • 1600m Girls' HS Emerging Elite | 5:06.0
  • 1600m Boys' HS Freshmen Championship | 4:00.0
  • 1600m Girls' HS Freshmen Championship | 4:45.0
  • 1600m Boys' HS Sophomore Championship
  • 1600m Girls' HS Sophomore Championship
  • 1600m Boys' HS Championship | 4:40.0
  • 1600m Girls' HS Championship | 5:06.0
  • 1500m Men's Elite | 4:00.0
  • 1500m Women's Elite | 4:45.0
  • 1500m Men's Open
  • 1500m Women's Open
  • 1500m Men's Master's Championship
  • 1500m Women's Master's Championship
  • 5000m Boys' HS Championship | 15:50
  • 5000m Girls' HS Championship | 18:15
  • 5000m Men's Elite | 15:00
  • 5000m Women's Elite | 17:30
  • 5000m Open
  • Field Events

  • Field Events Start At 11:00am
  • Long Jump: Boys' HS Championship | 21-0
  • Long Jump: Boys' Emerging Elite | 18-8
  • Long Jump: Girls' HS Championship | 18-0
  • Long Jump: Girls' Emerging Elite | 14-8
  • Long Jump: Men's Elite and Open to follow | 21'
  • Long Jump: Women's Elite and Open to follow | 17'
  • Discus: Boys' HS Championship
  • Discus: Girls' HS Championship to follow
  • Discus: Men's Elite and Open to follow | 155'
  • Discus: Women's Elite and Open to follow | 120'
  • Javelin: Boys' HS Championship
  • Javelin: Girls' HS Championship to follow | 160'
  • Javelin: Men's Elite and Open to follow | 170'
  • Javelin: Women's Elite and Open to follow | 130'
  • High Jump: Boys' HS Championship | 6-00
  • High Jump: Girls' HS Championship | 5-00
  • High Jump: Men's Elite | 6-4
  • High Jump: Women's Elite | 5-0

East Coast Championship Meet Records

Girls

100m 12.19 Melody Harloff Farmington, NY
100m EE 12.73 Caroline Fallona Scarborough, ME
100m Frosh 12.81 Darriel Whiting Montclair, NJ
100m Soph 12.89 Madisen Rice Matawan, NJ
200m 14.27 Alanna Smith Danbury, CT
200m EE 25.52 Keira Kelly Scotch Plains, NJ
200m Frosh 26.85 Gabriella Apelian Boonton, NJ
200m Soph 28.11 Lheah Jones NYC, NY
200m Youth 27.55 Madisyn Bobb Joppa, MD
400m 54.20 Margaret Conteh Philadelphia, PA
400m EE 57.95 Hannah Boyle Homer, NY
400m Frosh 60.78 Gabriella Apelian Boonton, NJ
400m Soph 61.69 Nyla Henderson Centereach, NY
400m Youth 60.22 Danya Spoor New Vernon, NJ
800m 2:10.20 Hannah Boyle Homer, NY
800m EE 2:14.25 Emily Toth-Ratazzi Rome, NY
800m Frosh 2:35.25 Maya Brooke Princeton, NJ
800m Soph 2:34.87 Hana Weisinger Paramus, NJ
800m Youth 2:18.30 Olivia Cieslak Havertown, PA
1600m 4:45.69 Melissa Riggins Wexford, PA
1600m EE 5:01.13 Candace Tytler Rochester, NY
1600m Frosh 5:13.09 Courtney Kaiser Martinsville, NJ
1600m Soph 6:03.35 Hana Weisinger Paramus, NJ
1600m Youth 5:14.08 Jessica Abbott Toms River, NJ
3200m 10:36.42 Madeline Sweeney New Milford, CT
3200m EE 11:09.29 Caroline Schleif Metuchen, NJ
3200m Frosh 12:02.98 Lorena David Bridgewater, NJ
3200m Soph 12:07.94 Carissa Flyn Hop Bottom, PA
3000m Youth 10:34.69 Liliah Gordon Chesterfield, NJ
5000m 17:59.48 Rose Coats Brooklyn, NY
5000m EE 18:13.63 Ava Gumb Staten Island, NY
100HH 14.83 A'Liyah Thomas Scotch Plains, NJ
400IH 63.04 Sanaa Hebron Newtown, PA
400IH EE 65.83 Kylie Prendergast Livingston, NJ
Pole Vault 12-0 Darian Hauf North Brunswick, NJ
Long Jump 19-4 Gianna Locci Fairfield, NJ
Long Jump EE 16-10 Kimberley Williams Danbury, CT
High Jump 5-7 Nia Christie Fairfield, NJ
Triple Jump 38-2.25 Nia Christie Fairfield, NJ
Triple Jump EE 34-3.5 Alexandra Manetovic Fort Lee, NJ
Shot Put 40-10.5 Chika Efobi Long Branch, NJ
Discus 120-2 Melissa Aymill Mendham, NJ
Javelin 103-0 Jordan Bond Dallas, PA

Boys

100m 10.76 Jaden Brown Pottsville, PA
100m EE 10.96 Tyler Rynearson Neshanic Station, NJ
100m Frosh 10.73 Shaun McCoullum Philadelphia, PA
100m Soph 11.16 Nicholas Wright Chappaqua, NY
200m 22.33 Jayden Phillips East Brunswick, NJ
200m EE 22.19 Abraham Sloboh Levittown, PA
200m Frosh 22.49 Cole Cramer Manahawin, NJ
200m Soph 22.55 Seamus Finn Chappaqua, NY
200m Youth 25.44 Jerick Cabrera Weehawken, NJ
400m 49.41 Andrew Farr Gorham, ME
400m EE 49.50 Sean Adams Boalsburg, PA
400m Frosh 49.78 Alexson Songer Havertown, PA
400m Soph 52.65 Luke Petryna Livingston, NJ
400m Youth 55.88 Kedar Moore Wyndmoore, PA
800m 1:51.09 Myles Plummer Scotch Plains, NJ
800m EE 1:57.90 Jack Moran Belmar, NJ
800m Frosh 1:57.28 Michael Woolery Media, PA
800m sOPH 2:03.92 Kaden Salaria Newtown Square, PA
800m Youth 2:08.79 Owen Silver Berkeley Heights, NJ
1600m 4:04.03 Anthony Camacho Bucks Ellicott City, MD
1600m EE 4:19.73 Willy Previdi Philadelphia, PA
1600m Frosh 4:27.35 Michael Woolery Media, PA
1600m Soph 4:33.33 Caleb Brox Princeton, NJ
1600m Youth 4:38.90 Aaron Keller New York, NY
3200m 9:00.75 Aidan Cox Northwood, NH
3200m EE 9:35.61 Thomas Foulkes Huntington, MD
3200m Frosh 10:02.01 Nicholas Krol Williamstown, NJ
3200m Soph 11:27.11 Ben Habler Glen Rock, NJ
3000m Youth 12:36.46 Broden Cox Northwood, NH
5000m 15:04.13 Adam Barbato Victor, NY
5000m EE 15:42.55 Sean Barksy Manchester, CT
100HH 13.84 Chris Serrao East Brunswick, NJ
400IH 54.62 Nick Givan Scotch Plains, NY
400IH EE 57.31 Anthony Collins North Brunswick, NJ
Pole Vault 15-0 Max Zuckerman Woodcliff Lake, NJ
Long Jump 22-8.5 Frank Morang Portland, ME
Long Jump EE 20-1 Ryan Donnamaria Parlin, NJ
High Jump 6-6 Hunter Bleam Allentown, PA
Triple Jump 48-1 Messiah Harling Waterbury, CT
Triple Jump EE 41-4.5 Nigel Djaameh Hanover, PA
Shot Put 49-2 Anthony Voto South Amboy, NJ
Discus 174-5 Allessandro Saltsman Fonda, NY
Javelin 192-8 Tyler Zawatski Manalapan, NJ

Club Championship Records

Women

100m 11.45 Halle Hazzard Commack, NY
100m Masters 13.63 Sophia Downey Philadelphia, PA
200m 23.74 Gabrielle Farquarson Orlando, FL
200m Masters 27.41 Sophia Downey Philadelphia, PA
400m 53.99 Latifa Ali Baltimore, MD
800m 2:04.18 Ersula Farrow Philadelphia, PA
800m Masters 2:20.15 Jennifer St. Jean Darien, CT
1500m 4:20.03 Elise Ramirez Nesconset, NY
1500m Masters 5:05.39 Christine Licata Cranford, NJ
5000m 17:29.21 Erin Jaskot Wilmington, DE
5000m Masters 18:50.02 Mellanie Johnson Pittsburgh, PA
100H 14.5 Sophia Myers Queens, NY
400IH 59.71 Aimee Aster Greensboro, NC
Pole Vault 12-0 Lilianna Cohen Ambler, PA
Long Jump 18-4 Patience Heath Fords, NJ
Triple Jump 39-2.5 Liz Greenman Boston, MA
High Jump 5-8 Phoebe Myers Queens, NY
Shot Put 44-6 Danielle Todman Scotch Plains, NJ
Discus 142-2 Victoria Pardi Totowa, NJ
Javelin 125-5 Lisa Swelllson Brookline, MA

Men

100m 10.07 Joseph Manu Baltimore, MD
100m Masters 11.50 Kwesi Sarabo East Orange, NJ
200m 21.10 Je'von Hutchison Chula Vista, CA
200m Masters 24.64 Matthew Bernado Ocean, NJ
400m 46.59 Je'von Hutchison Fort Lauderdale, FL
800m 1:47.63 Ayman Zahafi Miami, FL
800m Masters 2:02.63 Mark Williams Columbia, NJ
1500m 3:45.63 Dage Minors Ringe, NH
1500m Masters 4:22.83 Chuck Schneekloth Somerset, NJ
5000m 14:29.97 Rob Morro Haverford, PA
5000m Masters 16:03.97 Brock Butler Chester Springs, PA
100H 13.77 Joseph Daniels Lincoln, NE
400IH 55.84 Mica Petit-Homme Linden, NJ
Pole Vault 15-9 Brendan Sheehan Woodcliff Lake, NJ
Long Jump 26-5 Abraham Seaneke Canyon, TX
Triple Jump 48-10 Matthieu Brunelle Emerson, NJ
High Jump 6-10 Deandre Smith Brentwood, NY
Shot Put 55-10 Yao Adantor Halethorpe, MD
Discus 196-2 Claudio Romero Charlottesville, VA
Javelin 162-0 Sean Deuer Lake Hiawatha, NJ

Image
Image
Image

Awards

  • HS Championship | Top 6 Boys/Girls Medal
  • HS Emerging Elite | Top 6 Boys/Girls Medal
  • Freshmen | Top 6 Boys/Girls Medal
  • Sophomores | Top 6 Boys/Girls Medal
  • Youth | Top 3 Boys/Girls in AG Medal
  • Elite/Open | Top 6 Men/Women Medal
  • Masters | Top 6 Overall Men/Women Medal

Registration Now Live!

Livestreaming video, race, photos, custom medals, announcing, music, and personalized bibs! Have questions? Contact us.